ARPA (BEYAZ) İşlem Adeti: En az: 5.700 | En çok: 5.900
BUĞDAY (MAKARNALIK) İşlem Adeti: En az: 6.000 | En çok: 6.300
MISIR (SARI) İşlem Adeti: En az: 5.800 | En çok: 6.000
NOHUT (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 16.000 | En çok: 19.000
K. FASULYE (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 15.000 | En çok: 18.000
 
 


  Slayt Haber

TOBB İŞBİRLİĞİ İLE ÜYELERİMİZE NEFES KREDİSİ

TOBB İŞBİRLİĞİ İLE ÜYELERİMİZE NEFES KREDİSİ

 

           Karaman Ticaret Borsası ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası birlikte gerçekleştirdikleri ortak basın açıklaması ile TOBB Nefes Kredisi detaylarını açıkladı;

           Bilindiği üzere, içinde bulunduğumuz ekonomik süreçte, işletme döngüsü ve yatırımlarda finansmana uygun şartlarda erişim KOBİ Statüsündeki İşletmelerimizin en önemli ihtiyaçları arasındadır. İşletmelerimizin bu ihtiyaçlarını Finans Piyasasından yıllık enflasyon oranının çok üzerindeki, ortalama %15 yıllık faiz oranlarıyla karşılamak durumunda oluşları da büyük sorun teşkil etmektedir.

           Genel Türkiye Ekonomisinin Canlılığını ve Üretim Hacmini doğrudan etkileyen bu sorunun nasıl telafi edilebileceği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde Yerel ve Ulusal Ölçekte yapılan çalışmalarda ele alınmış ve nihayetinde; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere “TOBB NEFES KREDİSİ” adı altında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile Protokol imzalanmıştır.

Protokol Kapsamında;

Karaman Ticaret Borsası da Projeye katılarak, KOBİ Statüsündeki Üyelerine kullandırılmak üzere Projeye 500.000,00-TL (BeşYüzBin Türk Lirası) kaynak aktarma kararı almıştır.

* Üyelerimizin kredi ihtiyaçlarında kullanmaları için belirlenen bu kaynak 12.12.2016 Pazartesi günü T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş.’nin Karaman Merkez Şubelerine eşit olarak aktarılacaktır. Bu tarihten itibaren de Üyelerimizce tercih edilen Banka üzerinden başvuru yapılabilecektir.

* TOBB’nin de Projeye katılan Oda ve Borsaların sağladığı kaynağa, tahsis edeceği 10 kat kredi limiti ile Karaman Ticaret Borsası’nın Üyelerine sağlayacağı toplam kredi kaynağı havuzu 5.000,000,00-TL (Beş Milyon Türk Lirası) tutarında olacaktır.

* Üyelerimizin kullanacağı kredinin vadesi 12 ay olacaktır. Eşit Taksitle aylık geri ödemeli olarak kullandırılacak kredinin vadesinde uzatma veya kısaltma olmayacaktır.

* Daha fazla İşletmenin faydalanabilmesi için anapara geri ödemeleri aynı İşletmeye tekrar kredi olarak kullandırılamayacaktır.

* Kredinin brüt faiz oranı aylık %0,825, yıllık %9,90’dır.

* Kredinin kullandırılmasındaki azami limit (Grup İştirakleri dahil) 50.000,00-TL’dir ( Elli Bin Türk Lirası).

* Karaman Ticaret Borsası’nın Bankalara aktaracağı kaynak, “Teminat” niteliğinde olmayacaktır.

* Üyelerimizin Başvurularının kredibilite bakımından değerlendirilmesinde, Protokol gereği; Karaman Ticaret Borsası’nın “Kredi Onayına İştirak ya da Referans Verme” gibi bir imkanı olmayacaktır.

* Faydalanmak isteyen Üyelerimiz, öncelikle Borsamızdan “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli Faaliyet Belgesi alacaklar, iki Banka içinden tercih ettiklerine giderek Bankanın talep edeceği evraklar ile Banka üzerinden süreci başlatacaklardır.

* Sadece Borsamız Üyelerinin başvuru yapabileceği “Nefes Kredisi”nde; Protokol imzalanan Bankalar tarafından talep edilecek 250,00-TL (İki Yüz Elli Türk Lirası) ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında Üyelerimizden herhangi bir masraf veya komisyon bedeli talep edilmeyecektir.

* Yapılan Protokolde,  doğrudan Reel Sektörün ve Üretim Faaliyetlerinin öncelikli olarak desteklenmesi için Kooperatifler, Eczaneler, Döviz Büroları, Factoring Şirketleri, Emlakçılar, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Projeden Faydalanabilmenin kapsamı dışında tutulmuştur.

          Her koşulda Üreten Karaman’a güç katan KOBİ Statüsündeki Üyelerimiz ve Ülkemiz adına fayda sağlaması ve hayırlı olması dileğiyle, önemle bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla

Ekrem BAŞTUĞ

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 


 
 
 
 
   ETKİNLİK TAKVİMİ
 


 
 

TOBB  
TOBB ETÜ - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi  
ABİGEM - Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri
TOBB Sanayi Veri Tabanı  
TEPAV - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  
MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri
Kobi Bilgi Sitesi  
KGF - Kredi Garanti Fonu  
GTİ - Gümrük ve Turizm İşletmeleri
TOBB TV  
Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi  
BALO - Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar
UMEM Beceri 10 Projesi  
TOBB Türkiye Fuar Rehberi  
İKV - İktisadi Kalkınma Vakfı
               
Her hakkı saklıdır.© 2014 Karaman Ticaret Borsası                 
Web Tasarım DNZ WEB DİZAYN
 
Online Ziyaretçi Sayısı :
4
E-Posta : info@karamantb.org.tr   
Toplam Ziyaretçi Sayısı :
77546