ARPA (BEYAZ) İşlem Adeti: En az: 5.700 | En çok: 5.900
BUĞDAY (MAKARNALIK) İşlem Adeti: En az: 6.000 | En çok: 6.300
MISIR (SARI) İşlem Adeti: En az: 5.800 | En çok: 6.000
NOHUT (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 16.000 | En çok: 19.000
K. FASULYE (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 15.000 | En çok: 18.000
 
 


  Slayt Haber

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019

İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde yapıldı.​ Seferberlik kapsamında;

* İşverenler nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemeyecek. Devam eden 9 ay boyunca prim ve vergileri ödeyecek.

* İşverenler, Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için, 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileri ödemeyecek. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği var.

* Ekonomik sebeplerle işyerinin tamamında ya da bir bölümünde çalışma sürelerinin geçici olarak azaltmak veya faaliyetini durdurmak zorunda kalan işverenlere, 3 ay boyunca çalışılamayan dönem için çalışanlarının ücretlerini devlet karşılayacak. Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden yapılacak.

* 2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500'e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği verilecek.

* SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere %5 pirim indirimi uygulanacak.

* Kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin %5 indirimine ilave olarak %6 ek indirim uygulanacak.

* İşbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 ay, siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji gibi günümüzün ve geleceğin mesleklerine 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği devlet tarafından sağlanacak. 2-5 yas arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de devlet tarafından karşılanacak.

* Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGIP) kapsamında; iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için, 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları devlet tarafından karşılanacak.

Detaylı bilgiye http://istihdamseferberligi.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.


 
 
 
 
   ETKİNLİK TAKVİMİ
 


 
 

TOBB  
TOBB ETÜ - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi  
ABİGEM - Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri
TOBB Sanayi Veri Tabanı  
TEPAV - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  
MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri
Kobi Bilgi Sitesi  
KGF - Kredi Garanti Fonu  
GTİ - Gümrük ve Turizm İşletmeleri
TOBB TV  
Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi  
BALO - Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar
UMEM Beceri 10 Projesi  
TOBB Türkiye Fuar Rehberi  
İKV - İktisadi Kalkınma Vakfı
               
Her hakkı saklıdır.© 2014 Karaman Ticaret Borsası                 
Web Tasarım DNZ WEB DİZAYN
 
Online Ziyaretçi Sayısı :
2
E-Posta : info@karamantb.org.tr   
Toplam Ziyaretçi Sayısı :
77596