ARPA (BEYAZ) İşlem Adeti: En az: 5.700 | En çok: 5.900
BUĞDAY (MAKARNALIK) İşlem Adeti: En az: 6.000 | En çok: 6.300
MISIR (SARI) İşlem Adeti: En az: 5.800 | En çok: 6.000
NOHUT (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 16.000 | En çok: 19.000
K. FASULYE (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 15.000 | En çok: 18.000
 
 


  Slayt Haber

KARAMAN İLİ ODA BORSA MÜŞTEREK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

KARAMAN İLİ ODA BORSA MÜŞTEREK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

            Karaman İli Oda/Borsa Müşterek Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Karaman TSO’da gerçekleştirildi.​

            TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Karaman’a hayırlı işler için geldiğini belirterek, “Ekim ayındaki maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri için Yönetim Kurulumuzun kararıyla 18 tane ev aldık. Sabah Sayın Bakanımızla bu evleri ailelere teslim ettik. İkinci hayırlı işimiz, Karaman’a Fen Lisesi yapma sözü vermiştik. Onun da açılışını yaptık. Hayırlı adam hayırlı işlere vesile olur. Fen lisesi yapmamıza Sayın Bakanımız vesile oldu. O yüzden okulun adını Karaman TOBB Lütfi Elvan Fen Lisesi koyduk” dedi.

            Karamanı en iyi Tarihçi İlber Ortaylı’nın tarif ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ortaylı, Karaman için “insan deposu” diyor. Osmanlının manevi mimarı Şeyh Edebali, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Piri Reis, Kurtuluş savaşının komutanlarından Kazım Karabekir Karaman’dan çıkmış. Atatürk’ün annesi Karamanlı. Karaman o kadar önemliki Türk tarihinde unutulmayan isimler yetiştirmiş” şeklinde konuştu.

            Bakan Elvan’a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Lütfi Elvan Karaman’ın en büyük şansı. Bürokratlıktan beri tanırım. Müthiş vizyon. Normal bürokrat anlayışının dışındaydı. Çözüm ve proje odaklı. Her konuda özel sektörün yanında oldu. En büyük bakanlıklardan birini devraldı. Hem bütçe hem teşkilat. Sanki yıllardır o işi yapıyormuş gibi işe hemen hakim oldu. Türkiye için uğraşırken memleketini hiç ihmal etmedi”

            Birlik ve beraberliğin önemine değinen TOBB Başkanı, “Kültürümüzde güzel bir söz var. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Karaman’da bunu görüyorum. Milletvekili, valisi, belediye başkanı, oda ve borsası hep bir arada. Karaman deyince yürekleri bir atıyor” dedi.

            Hisarcıklıoğlu, Karaman’ın müthiş avantajlı olduğunu vurgulayarak, “Bisküvi üretiminin üçte biri, bulgurun yüzde 20’si, kuru fasülyenin yüzde 20’si, elmanın yüzde 18’i Karaman’dan çıkıyor. Karaman işi doğru yapıyor. Sertifikalı elma ağacı sayısında lider. 165 ülkeye ihracat yapıyoruz. Güneş enerjisinde en verimli bölgelerden biri olarak tespit edildi. Teşvik kapsamında bölgede en avantajlı durumda. Türkiye’nin yaşanabilir iller sıralamasında 18. sırada. Deprem rsiki sıfır. Böyle bir bölgede yatırım ve üretim olmazda ne olur” ifadelerini kullandı.  

            Hisarcıklıoğlu, Karaman’ın fabrika kapasite kullanımında yüzde 88 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu, yüzde 4,2 ile en düşük işsizlik oranına sahip olduğunu söyledi.

            Karaman’ın UMEM Beceri’10 projesinde Türkiye’de üçüncü olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda bin 410 kişiye istihdam sağlandığını, işe yerleştirme oranının yüzde 97 olduğunu belirtti.


 
 
 
 
   ETKİNLİK TAKVİMİ
 


 
 

TOBB  
TOBB ETÜ - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi  
ABİGEM - Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri
TOBB Sanayi Veri Tabanı  
TEPAV - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  
MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri
Kobi Bilgi Sitesi  
KGF - Kredi Garanti Fonu  
GTİ - Gümrük ve Turizm İşletmeleri
TOBB TV  
Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi  
BALO - Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar
UMEM Beceri 10 Projesi  
TOBB Türkiye Fuar Rehberi  
İKV - İktisadi Kalkınma Vakfı
               
Her hakkı saklıdır.© 2014 Karaman Ticaret Borsası                 
Web Tasarım DNZ WEB DİZAYN
 
Online Ziyaretçi Sayısı :
2
E-Posta : info@karamantb.org.tr   
Toplam Ziyaretçi Sayısı :
77596