ARPA (BEYAZ) İşlem Adeti: En az: 5.700 | En çok: 5.900
BUĞDAY (MAKARNALIK) İşlem Adeti: En az: 6.000 | En çok: 6.300
MISIR (SARI) İşlem Adeti: En az: 5.800 | En çok: 6.000
NOHUT (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 16.000 | En çok: 19.000
K. FASULYE (NATÜREL) İşlem Adeti: En az: 15.000 | En çok: 18.000
 
 


  Slayt Haber

2015 YILI HUBUBAT MADEHALE ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

2015 YILI HUBUBAT MADEHALE ALIM FİYAT VE POLİTİKALARI

2014 yılında yaşanan olumsuz iklim koşullarına bağlı olarak ülkemiz buğday üretimi bir önceki yıla göre %14 azalışla 19 milyon ton, arpa üretimimiz ise %20 azalışla 6,3 milyon ton olarak gerçekleşmiştir.

2015 yılında iklim şartlarının hububat üretimi açısından uygun seyretmesi nedeniyle buğday üretiminin geçen yıla göre %18 artışla 22,5 milyon ton, arpa üretiminin ise %27 artışla 8 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. 

Bu yıl Cumhuriyet tarihinin en yüksek buğday rekoltesi beklenmektedir. 

TMO bu güne kadar ekiliş durumu, bitki gelişimi, üretim durumu ve ürün maliyeti gibi konularda çalışmalar yürüterek alım politikalarını şekillendirmiştir. 

Ürününü TMO fiyatları açıklanmadan önce hasat eden ve depo imkanı bulunmayan üretici, tüccar ve sanayiciye depolama imkanı sağlamak amacıyla, 22 Mayıs tarihinden itibaren taahhütnameli alımlara başlanmıştır. O tarihten günümüze kadar toplam 61 bin ton taahhütnameli alım gerçekleştirilmiştir. Yarın itibariyle de peşin ve emanet alımlara başlanacaktır. 

Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şunlardır: 

1. TMO Türkiye genelinde 285 noktada alım faaliyeti gösterecektir. 

2. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. 

3. Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO'ya teslim eden üreticiler, yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO'ya satabileceklerdir. 

4. Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO'ya teslim eden tüccar ve sanayiciler ise yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek veya emanete bırakabileceklerdir. 

5. Ürünler, bu yıl da fiziksel analizlerin yanında kimyasal analiz değerlerine göre fiyatlandırılacak ve kalitesine göre sınıflandırılarak depolanacaktır. 

2011 yılında "Kaliteli Üret, Daha Fazla Kazanç Elde Et" sloganıyla başlattığımız Proteine Dayalı Alım Sistemi ile ürünlerin kalitesinde artış sağlanmıştır. 

Kaliteli üretimi daha da teşvik etmek amacıyla kaliteli ürüne %3'e kadar verilen ilave fiyat, bu yıl %7'ye çıkarılmıştır. Böylece kaliteli üretim yapan üreticimiz önceki yıllara göre daha fazla kazanç elde edecek, diğer yandan ülkemizin kaliteli buğday ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. 

6. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla son üç yıldır uyguladığı randevulu alım sistemine bu yıl da devam edecektir. 

Randevular, internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir. 

7. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda alım yapacaktır. Borsalarda alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir. 

8. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır. 

9. Emanet alımlar, geçici alım merkezleri hariç tüm iş yerlerinde yapılacaktır. 

10. TMO, bu yıl Polatlı ve Ahiboz'da alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacaktır. Üreticiler, ürünlerini bu lisanslı depolara bırakmak suretiyle alacakları elektronik ürün senetlerini, bugün açıklanan fiyatlar üzerinden 2016 yılı Nisan ayı sonuna kadar TMO'ya satabileceklerdir. 

11. Ürününü lisanslı depolara bırakan üreticiler, elektronik ürün senedi vasıtasıyla lisanslı depoculuk şirketinin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. 

Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler ise makbuz senedini kullanarak TMO'dan %30 avans alabilecek, TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. 

12. Ürününü lisanslı depolara bırakan tüccar ve sanayiciler; elektronik ürün senedini kullanarak lisanslı depoculuk şirketinin anlaşmalı olduğu bankalardan; 

Ürününü TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. 

13. Makbuz senedine dayalı kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO'ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25'i TMO tarafından karşılanacaktır. 

14. Tüccarlar, üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 2 Kasım 2015 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir. 

15. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. 

16. Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılacak olup, ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır. 

2015 yılı için 2 no.lu Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday müdahale alım fiyatı ton başına 862 TL olarak belirlenmiştir. 

Protein oranı yüksek, süne oranı düşük olan buğdaylar %7'ye kadar ilave fiyat almaktadır. 

Diğer gruplardaki ürünlerin alım fiyatları TMO tarafından belirlenen pariteye göre hesap edilecektir. 

Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımız tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemeleri yapılacaktır. 

Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlenmiş olan 862 TL/Ton müdahale alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 127 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 989 TL/Tona yükselmektedir. 

Açıklanan bu fiyatla Üretici maliyete göre %48 oranında, ton başına 310 TL kâr elde etmiş olacaktır. 

Pariteye göre Makarnalık buğday fiyatı 976 TL/ton (prim ve desteklerle birlikte 1.103 TL/ton), 

Arpa fiyatı ise 645 TL/ton (prim ve desteklerle birlikte 772 TL/ton) olmaktadır. 

Piyasa gereklilikleri dikkate alınarak TMO'nun Kasım ayından itibaren uygulayacağı satış fiyatlarının da açıklanması gerekli görülmüştür. 

TMO AKS buğday Kasım ayı satış fiyatını 960 TL/Ton olarak belirlemiştir. 

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; 

ÇKS bilgilerini güncellemeleri, 
Randevularını mutlaka almaları, 
Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, 
Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, 
gerekmektedir. 

Anlaşmalı bankalar: 

Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Denizbank, TEB, Albaraka Türk, Finansbank. 

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden ve TMO iş yerlerinden alabileceklerdir.


 
 
 
 
   ETKİNLİK TAKVİMİ
 


 
 

TOBB  
TOBB ETÜ - TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi  
ABİGEM - Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri
TOBB Sanayi Veri Tabanı  
TEPAV - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı  
MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri
Kobi Bilgi Sitesi  
KGF - Kredi Garanti Fonu  
GTİ - Gümrük ve Turizm İşletmeleri
TOBB TV  
Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi  
BALO - Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar
UMEM Beceri 10 Projesi  
TOBB Türkiye Fuar Rehberi  
İKV - İktisadi Kalkınma Vakfı
               
Her hakkı saklıdır.© 2014 Karaman Ticaret Borsası                 
Web Tasarım DNZ WEB DİZAYN
 
Online Ziyaretçi Sayısı :
3
E-Posta : info@karamantb.org.tr   
Toplam Ziyaretçi Sayısı :
77556