KARAMAN TİCARET BORSASI
MENU

Karaman Ticaret Borsası LİDAŞ Hizmete Açıldı

Açılış törenine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, AK Parti Karaman Milletvekili Av. Selman Oğuzhan Eser, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak ve çok sayıda davetli katıldı.​

Törenin açılışında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Karaman’a hayırlı işler için geldiklerini belirterek, “Önce Karaman Ticaret Borsamızın Lisanslı Deposunu açacağız. Ardından, Karaman’a değer katan, tescil rekortmenlerimize, fazlasıyla hak ettiklerini ödüllerini tevdi edeceğiz. Sonrada, Odamız bünyesinde faaliyete geçecek, İhracat Destek Ofisi ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışlarını gerçekleştireceğiz. Tüm bu güzel işleri hayata geçiren Ticaret Borsamızı ve Ticaret ve Sanayi Odamızı yürekten kutluyorum” dedi.

Bu toprakların, gıda üretiminin doğduğu yer olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Çatalhöyük’de 10 bin yıl önce insanoğlu, ilk kez tarım yapmaya burada başlamıştır. Bugün de en kaliteli durum buğdayı Karaman’dan çıkmaktadır. Karamanlı girişimcilerimiz sayesinde ülkemiz bisküvi sektörü de buradan doğmuş ve 160 ülkeye bisküvi satar hale gelmiştir. Ayrıca sertifikalı elma ağacında ve bulgurda da lidersiniz. İşte gıdanın yıldız şehri Karaman’a yakışır şekilde, Ticaret Borsamız da, ülkemizin örnek borsalarından biri hakine gelmiştir. Tarım sektörümüze yeni bir ivme katan Türkiye Ürün İhtisas Borsası TÜRİB’in de kurucu ortağı olarak, vizyonunu göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Karaman Ticaret Borsası’nın akredite borsa olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, Borsanın üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunduğunu söyledi.

Karaman TB Başkanı Ekrem Çavaş ile Ankara’da da birlikte çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Kendisi, TOBB’un sosyal politikalar kurulunda görev üstlendi. Sizleri de Ankara’da en iyi şekilde temsil etmektedir. Ben Ekrem kardeşimle birlikte çalışmaktan çok memnunum. Karaman’a en iyi şekilde hizmet vermek için çalışan Ekrem kardeşimden Allah razı olsun diyorum” dedi.

Törende konuşan Vali Tuncay Akkoyun ise deponun şehrimiz için önemine işaret ederek, “Birazdan açılışını gerçekleştireceğimiz 32 bin ton depolama kapasitesine sahip, 8 büyük silo, 4 konik silo, mısır kurutma tesisi ve yetkili sınıflandırıcı laboratuvarı kapsayan tesisin, Karaman’ımızın tarımı, ticareti, sanayisi ve kalkınması için çok büyük bir yatırım olacağı hepimizin malumudur. Bütün sene boyunca çiftçilerimizin sabır, alın teri ve tevekkülle birleşen emekleri, bu tesisler sayesinde kıymetlenecek; üreticilerimiz ve sanayicilerimiz bu tesisler aracılığıyla yıl boyunca kaliteli ürüne kolaylıkla ulaşabileceklerdir.” şeklinde konuştu.