KARAMAN TİCARET BORSASI
MENU
Kirişler Tavukçuluk

Karaman Ticaret Borsası Meclis Üyesi İbrahim KİRİŞ Karaman’da tavuk yumurtası üreticiliğinde etkin olarak rol alan başarılı bir isim. Özellikle açmış olduğu tavuk yumurtası üretim tesisinde zamanla kapasitesini arttırması, işçi istihdamı sağlaması, güler yüzlü ve pozitif karaktere sahip olması ile Karaman halkı tarafından sevilen bir kişiliktir. ‘’Borsa çatısı altında insanımıza yararlı olmak, çalışmalara katılmak, beni çok mutlu ediyor. Manevi olarak kendimi huzurlu hissediyorum’’ diyor ve devam ediyor.

1998 Yılında başlamış olduğumuz tavuk yumurtası üretim tesisi ilk başlarda 30.000 adet tavuk kapasiteliydi. O yıllarda ihracat olmadığından yumurtayı sadece yurt içi pazarına veriyorduk. 2006 yılında kadar üretimimize bu şekilde devam ettik.  2006 yılından sonra üretim kapasitemizi 60.000 adete çıkardık ve ihracata başladık. Ayda 1 tır yükleyip gönderebiliyorduk. Bunu kademeli ve değişken olarak 2014 yılında 3 tıra çıkarabildik.

Karaman Ticaret Borsası’nın 03.04.2015 tarihide düzenlemiş olduğu ’İhracat Eğitimi’ne katıldım. Eğitim de bazı konularda ciddi eksikliklerimiz olduğunu gördük ve şirket olarak bu konulara daha çok özen göstermeye başladık. Eksikliklerimizi ve yaptığımız hataları zaman içerisinde düzelttikten sonra, şimdilerde ay içerisinde 6 tırımızı yurtdışına gönderebilmeye başladık, bu zaman zaman 7‘de olabiliyordu. Umutluyuz ki bu sayımız artacak ve pazarda zamanla önemli bir yere sahip olmaya başlayacağız. Borsa da almış olduğumuz eğitim tarihinden nerdeyse birkaç ay içerisinde bu denli bir başarıyı şirketimiz bünyesinde beklemiyorduk, küçük dokunuşlar ve nokta atışlarıyla çok kısa bir sürede yurtdışına göndermiş olduğumuz tır sayısını neredeyse %50 arttırmış olduk.

Çünkü bizim kalitede edindiğimiz iki tecrübemiz var; bunlardan birincisi ‘’eğitim her zaman olmalı ve güncellenmeli’’ bir diğeri de ‘’ürettiğimiz ürünü ilk başta kendimiz yemeden başkasına kesinlikle yediremeyiz’’. Bu iki unsurdan ikincisi tesisi kurduğumuzdan bu yana hiç değişmemişti, fakat ilk unsurda artık gelişime açığız ve vazgeçilmezimiz olmuştur.